5 błędów, których możesz uniknąć przy urządzaniu mieszkania

Aranżacja wnętrz może być przyjemnym procesem, jeżeli odpowiednio się do niego przygotujesz. Urządzanie mieszkania wymaga odpowiedniego rozplanowania, aby stworzyć zarówno przytulne, jak i funkcjonalne wnętrze. Niezależnie od metrażu nowego mieszkania, możemy wskazać kilka najczęściej popełnianych błędów przy samodzielnym urządzaniu. Sprawdź, czego unikać, jeśli zależy Ci na satysfakcji z aranżacji mieszkania na lata.
Brak konkretnego planu i wizji, jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim
Urządzanie wnętrz jest dużo prostsze, gdy mamy określoną koncepcję efektu końcowego. Zaczynanie wykończenia wymarzonego mieszkania bez jasnego planu prowadzi do chaosu i braku spójności. Często wiąże się również z wieloma niepotrzebnymi kosztami wynikającymi z pochopnych decyzji zakupowych. Bez wcześniejszego zaplanowania układu mebli czy instalacji może okazać się, że w istotnych miejscach brakuje gniazdek elektrycznych lub punktów świetlnych. Jakie mamy na to rozwiązanie? Proces aranżacyjny najlepiej zacząć od stworzenia moodboardu, na którym określisz styl i kolorystykę. Zastanów się nad kolorami i wzorami wśród których będziesz się czuć komfortowo. Nasza rada? Nie kieruj się tym, co jest aktualnie modne. Dokładnie przemyśl, który styl najbardziej odpowiada Twojemu poczuciu estetyki. Wykończenie mieszkania w stylu skandynawskim będzie znacznie różniło się od stylu glamour czy retro, dlatego tak ważne jest określenie wizji i trzymanie się jej od początku do końca.

Niewłaściwe rozplanowanie oświetlenia
Jednym z najważniejszych elementów aranżacji jest oświetlenie. Zbyt mała liczba źródeł światła lub jego nieodpowiednie natężenie czy barwa mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na estetykę, ale również codzienny komfort i funkcjonalność pomieszczeń. Źle dobrane oświetlenie może prowadzić do ciemnych lub zbyt jasnych przestrzeni, w których ciężko pracować, odpoczywać czy wykonywać codzienne czynności. Wybierz miejsca, w których potrzebujesz intensywniejszego oświetlenia (np. nad biurkiem) i te, w których wskazane będzie bardziej przytłumione światło (np. na stoliku nocnym). Zadbaj o przemyślane rozmieszczenie lamp i nie ograniczaj się do jednego źródła światła w pomieszczeniu.

Za mało przestrzeni do przechowywania
W trakcie projektowania wnętrz niezwykle istotne jest uwzględnienie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Jest to ważne nie tylko w przypadku małego mieszkania, ale również przestronnego domu. Niedobór takiej przestrzeni skutkować będzie częstym bałaganem i efektem zagracenia. Najlepiej sprawdzą są szafki pod sufit, dzięki którym wykorzystasz każdy centymetr wolnej przestrzeni. Warto przemyśleć fronty z lustrem, które optycznie powiększą przestrzeń nawet przy większej liczbie szaf. Postaw na wysoką zabudowę kuchenną. Wpłynie to nie tylko na funkcjonalność, ale również elegancję i minimalizm wnętrza. Planując wystrój salonu, weź pod uwagę zakup kanapy lub sofy z miejscem do przechowywania. W dużych skrzyniach możesz wówczas trzymać np. poszewki na pościel, poduszki lub inne rzeczy, które nie wymagają codziennego wyjmowania.

Kierowanie się wyłącznie estetyką, a nie funkcjonalnością
W trakcie remontu lub prac wykończeniowych nie przedkładaj wyglądu nad praktyczność mebli. Piękne krzesła czy sofy dość szybko zaczną Ci przeszkadzać, jeśli nie będą funkcjonalne i wygodne. Piękny prysznic typu walk-in z krótką szybą w małej łazience nie będzie Cię cieszył, jeżeli woda regularnie będzie się z niego wylewać. Jak łączyć estetykę z funkcjonalnością? Sprawdzaj meble w sklepach stacjonarnych, wybieraj trwałe i naturalne materiały i korzystaj z rozwiązań odpowiednich dla metrażu i układu Twojej nieruchomości.
Ustawianie mebli tylko pod ścianą
Jednym z częstych błędów jest ustawianie wszystkich mebli w ciągu pod ścianą. Ten schemat sprawia, że przestrzeń wydaje się monotonna, mało funkcjonalna i pozbawiona charakteru. W większych pomieszczeniach taka aranżacja tworzy efekt pustki w centralnej części pokoju. Warto rozważyć bardziej kreatywne i zróżnicowane ustawienie mebli. Stawiając meble w różnych częściach pokoju, możesz wyodrębnić strefy, np. miejsce do relaksu, pracy, czytania czy spożywania posiłków. Sofa ustawiona na środku pokoju może oddzielać część wypoczynkową od jadalni. Regał na książki może stanowić ciekawe urozmaicenie przestrzeni, niekoniecznie w rogu pomieszczenia. Fotele czy pufy w pobliżu sofy i stolika kawowego mogą ocieplić wnętrze i stworzyć dodatkowe miejsce relaksu. Nie bój się eksperymentować.

Urządzanie domu z ZAPP Aranżacje
Jak urządzić przytulne wnętrze z przyjemną atmosferą, które będzie służyć Ci przez długi czas? Podsumowując, na początku wybierz styl, materiały i kolory, które mają dominować w Twoim wnętrzu. Pomijając ten etap, łatwo wpaść w szał nieprzemyślanych zakupów. Zastanów się, czy możliwości Twojego wnętrza są zgodne z Twoją koncepcją. Kieruj się funkcjonalnością w kwestii mebli i dodatków.
Jeśli chcesz stworzyć nowoczesną przestrzeń bezstresowo, skontaktuj się z nami. Wykończymy Twoje mieszkanie pod klucz, a Ty będziesz cieszyć się wnętrzem bez błędów aranżacyjnych. Skorzystaj z wyceniarki na naszej stronie i dowiedz się, ile kosztuje urządzenie Twoich wnętrz. Szacowaną wycenę otrzymasz na adres e-mail.
Poznaj koszty teraz! Wykonaj bezpłatną wycenę swojej aranżacji.