Styl vintage i retro design we wnętrzach - czym się charakteryzują?

styl vintage wnętrza

Wnętrza w stylu vintage w zawrotnym tempie zyskują w ostatnim czasie na popularności. Czym charakteryzuje się styl vintage i czy to to samo co retro? Zdecydowanie nie. Choć obie estetyki nawiązują do przeszłości, w rzeczywistości różnią się od siebie zasadniczą kwestią. Vintage dotyczy autentycznych, starych przedmiotów z minionych epok, natomiast retro odnosi się do inspiracji dawnymi trendami. 

Styl vintage w aranżacji wnętrz - przedmioty z przeszłości

Do cech charakterystycznych dla aranżacji vintage należą przede wszystkim autentyczne stare meble, takie jak kredensy, komody czy stoły oraz naturalne materiały, m.in. drewno, len czy wiklina. Kolorystyka utrzymana jest zazwyczaj w stonowanych barwach - najlepiej postawić na delikatne beże i szarości z dodatkiem pasteli. Vintage to również bogactwo detali. W wystroju wnętrz w tej estetyce znajdziemy koronki, florystyczne hafty oraz urozmaicenia w formie zdobień i rzeźbień. Do wnętrz vintage warto wprowadzić dodatki z historią, które zachowały swoją wartość - stare zegary czy lustra w rzeźbionych ramach. Niezwykle ważną rolę odgrywa również oświetlenie. Lampy z abażurami, kryształowe żyrandole i kinkiety vintage pozwalają na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery.

Wnętrza retro - połączenie starego z nowym

Styl retro to meble i dodatki stylizowane na elementy z różnych epok. W pomieszczeniach urządzonych w tej estetyce dominują odważne kolory i geometryczne wzory. Często wykorzystywane są odcienie, takie jak musztardowy, butelkowa zieleń, turkus, pomarańcz, a także ich kontrastowe połączenia. Abstrakcyjne desenie sprawdzą się na tapetach, płytkach, tkaninach i ceramice. Do dodatków w stylu retro należą też plakaty i grafiki pop-art, np. inspirowane twórczością Andy'ego Warhola. Bez problemu znajdziesz je na targach staroci.

łazienka w stylu retro

Jak stworzyć nowoczesne wnętrze z cechami stylu vintage?

Aranżacja w stylu vintage to studnia bez dna w kwestii inspiracji. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem urządzania mieszkania czy domu stworzyć choć częściową wizję tego, jak docelowo ma wyglądać Twoje wnętrze. Co zrobić, aby bazą wnętrza była nowoczesność, a niepowtarzalnego charakteru i unikalności dodały meble i dodatki w stylu vintage? Mieszkanie w klimacie vintage to przede wszystkim dobre jakościowo materiały wykończeniowe. Ich odpowiednie wykorzystanie będzie kluczowe w każdym z pomieszczeń. 

Stylowa podstawa w mieszkaniu vintage

Zacznijmy od podłogi. Najlepiej sprawdzi się prawdziwe drewno. Parkiet ułożony w jodełkę będzie ponadczasowym rozwiązaniem i długoterminową inwestycją w wartość nieruchomości. Wybierając kolor ścian postaw na jednolite i neutralne barwy, które staną się tłem dla bardziej wyrazistych dodatków. Jeśli zależy Ci na mocnym akcencie retro, wybierz jedną ścianę, na której znajdzie się tapeta w retro wzór, który nie przytłoczy całości pomieszczenia i nie będzie "gryzł się" z pozostałymi oryginalnymi elementami wystroju.

wnętrza w stylu vintage

Kuchnia - meble kuchenne w stylu vintage

Jak stworzyć kuchnię z charakterem vintage? Kuchnia vintage to pastelowe odcienie, tapety we wzory, najczęściej kwiatowe, witryny na porcelanę i półki zamiast górnej zabudowy. Zakładając, że zależy Ci jednak na funkcjonalności kuchni, a cukierkowe wnętrza to nie to, do czego dążysz, postaw w kuchni na pełną zabudowę i dużo miejsca do przechowywania, a nawiązanie do dawnych czasów przemyć w pojedynczych elementach. Swoją nowoczesną kuchnię możesz urozmaicić klasycznym drewnianym kredensem lub starym drewnianym stołem zamiast kuchennej wyspy. Kuchnia w stylu vintage nie wyklucza wykorzystania nowoczesnych sprzętów AGD. Jaki sprzęt wybrać, aby nie zaburzył spójnego wnętrza? Postaw na lodówkę i kuchenkę marek takich jak SMEG lub Amica Retro. Trafnymi i, przede wszystkim, przydatnymi dodatkami w formie sprzętów będą również miksery, tostery i czajniki w pastelowych kolorach.

kuchnia w stylu vintage

Meble w stylu vintage do łazienki

Łazienki vintage często łączą w sobie elegancję, ponadczasowy urok i odrobinę nostalgii. Można stworzyć je zarówno w bardziej romantycznym, jak i klasycznym klimacie. Wykorzystaj barwy, takie jak kremowy, beżowy i jasnoszary jako główne kolory łazienki. Możesz je urozmaicić za pomocą elementów w odcieniach bordo, granatu lub ciemnej zieleni. Pomyśl nad jedną ścianą wyłożoną kolorowymi kafelkami lub, w przypadku większych łazienek, regale w intensywnym kolorze. Jeśli chcesz mocno zaakcentować nawiązanie do starodawnej estetyki, wykorzystaj drobną mozaikę, czarno-białą lub kolorową. Sercem vintage łazienki niewątpliwie jest wanna. Najlepszy wybór? Wolnostojąca na ozdobnych nóżkach. Dodaj złotą lub mosiężną armaturę, a unikalny wygląd łazienki gwarantowany.

dodatki do wnętrz w stylu vintage

Styl vintage we wnętrzach - jak urządzić salon?

Vintage to podróż w czasie. Największą zaletą wnętrz w tej estetyce jest przytulność i niepowtarzalność. Aby urozmaicić swoje nowoczesne wnętrza, postaw na stare meble i dodatki. Vintage lubi drewniane, klasyczne meble. Mogą to być nowe meble stylizowane na stare lub odnowione antyki. Polecamy tę drugą opcję! Meble i akcesoria do salonu, które idealnie wpasują się w pożądany klimat to m.in. drewniana komoda z przetarciami i ozdobnymi uchwytami; kredens lub witryna, w której możesz przechowywać porcelanę, książki lub drobne dekoracje oraz drewniana biblioteczka. Ważną rolę w salonie odgrywa sofa. Wybierz taką z zaokrąglonymi krawędziami i drewnianymi nóżkami. Atrakcyjnym dodatkiem będzie fotel, np. welurowy w intensywnym kolorze, a może nawet obity wzorzystą tkaniną. W salonie sprawdzą się również elementy vintage, takie jak lniane zasłony oraz sporo dekoracyjnych poduszek.

salon w stylu vintage

Projektowanie wnętrz w stylu vintage z ZAPP Aranżacje

Styl vintage i retro to dwa różne, ale pokrewne podejścia do aranżacji wnętrz - o tym należy pamiętać. Vintage opiera się na oryginalnych meblach z danego okresu, a retro czerpie inspiracje, łącząc się z nowoczesnością. Vintage to oryginalne meble i dodatki wykonane z różnych materiałów dobrej jakości. Jeśli jednak nie chcesz poświęcać czasu na buszowanie po sklepach z antykami, łatwo znajdziesz w sklepach meble stylizowane na estetykę minionych epok. Kolory we wnętrzach vintage to głównie pastele. Jeśli jednak nie jesteś ich fanem/fanką, postaw na bardziej neutralne i stonowane odcienie aranżacji, a oryginalną kolorystyką zabaw się przy dodatkach. Aby nie przesadzić z ilością wyróżniających się elementów, już na etapie projektu zdecyduj, co w Twoich wnętrzach będzie grało pierwsze skrzypce. Retro wygląda atrakcyjnie, ale nie wiesz, jak zabrać się za aranżację swojej przestrzeni, aby zachować balans między starym a nowym? Zostaw to nam. Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swojej wizji. Wspólnie stworzymy przestrzeń, której nie znajdziesz w katalogu.

Poznaj koszty teraz! Wykonaj bezpłatną wycenę swojej aranżacji.

Wyceniarka ZAPP
W ZAPP Aranżacje wiemy, jak ważne jest określenie dokładnego budżetu przed rozpoczęciem prac i trzymanie się go do samego końca. Z nami masz pewność, ile i na co wydasz, zanim rozpoczniesz remont.
Bezpłatna wycena