home office

Home office – czy idealne biuro w domu jest możliwe?

Home office na stałe weszło do naszych grafików. Jeszcze kilka lat temu dla części z nas normą był codzienny dojazd do biura. Covidowa rzeczywistość przeniosła nasze zawodowe obowiązki do domu i, choć mamy ten okres już za sobą, wielu z nas zdecydowało się kontynuować pracę wykonywaną z domowego zacisza. Nikt nie ma chyba jednak wątpliwości, że nasze otoczenie wpływa na jej efektywność. Co zrobić, by domowe miejsce pracy sprzyjało skupieniu i wydajności?

Jak urządzić home office?

Przede wszystkim warto wyznaczyć w domu przestrzeń, którą planujemy przeznaczyć wyłącznie na home office. Nawet jeśli nie mamy możliwości wygospodarowania osobnego pokoju na domowy gabinet, warto zdecydować, gdzie chcemy spędzać najwięcej czasu podczas pracy. Może to być biurko w salonie czy sypialni, w zależności od metrażu i układu tych pomieszczeń lub nawet konkretne miejsce przy dużym jadalnianym stole. Zacznijmy od wskazówek dla tej bardziej powszechnej opcji, czyli braku osobnego gabinetu.

Odpowiednia aranżacja, czyli jak nie rozleniwić się w salonie

Praca w salonie może być zdradliwa. Mięciutka kanapa zachęca, by się na niej rozgościć, a telewizor kusi serialem włączonym w tle. Takim pomysłom mówimy zdecydowanie: nie. Organizując home office w salonie, postaw biurko jak najdalej od części wypoczynkowej. Miej jednak na uwadze bliskość okna, które zapewni Ci naturalne światło. Dokładnie przemyśl także to, na czym usiądziesz. Zwykłe drewniane krzesło zacznie Ci doskwierać już po kilkudziesięciu minutach, a przecież zależy Ci na wygodzie. Lepszym rozwiązaniem będzie choćby podstawowe krzesło biurowe z regulacją wysokości i odchylenia.

home office

Miejsca do przechowywania nigdy za wiele

Każda praca jest inna. Część z nas do wykonywania obowiązków potrzebuje wyłącznie laptopa, dla innych koniecznością będzie kilka notatników i stos dokumentów pod ręką. Aranżując swoje home office, nie zapomnij więc o zagospodarowaniu przestrzeni do przechowywania. Może to być szafka z szufladami, które pozwolą Ci utrzymać porządek, umieszczona pod biurkiem lub obok niego. A może wystarczy Ci półka zawieszona nad biurkiem. Pamiętaj, aby kierować się indywidualnymi potrzebami i dopasować swoje home office do własnej rzeczywistości.

Minimalizm – podstawa dla skupienia

Im więcej niepotrzebnych rzeczy otacza nas podczas pracy, tym większe szanse na to, że będziemy mieli trudności ze skupieniem się.  Zadbaj o to, by przestrzeń wokół Ciebie była zawsze uporządkowana. Pomogą Ci w tym różnego rodzaju organizery zarówno na drobne artykuły biurowe, jak i na dokumenty. Przy regałach z otwartymi półkami najlepszym rozwiązaniem będą specjalne pudełka czy kosze, w których z łatwością przechowasz niezbędne przy pracy rzeczy z równoczesnym zachowaniem porządku.

home office

Podział przestrzeni kluczem do sukcesu

Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń w której pracujemy nie powinna być także tą, w której wypoczywamy i spędzamy czas wolny. Nawet jeśli swoje home office wygospodarujemy w ramach salonu czy sypialni, istnieją sposoby na odgrodzenie od siebie tych sfer. Jednym z najciekawszych rozwiązań, również wizualnie, jest umieszczenie ozdobnych lameli, oddzielających biurko od części z kanapą lub łóżkiem. Dzięki temu nie pomniejszymy powierzchni pierwotnego pomieszczenia, lecz subtelnie wyznaczymy swoją przestrzeń do pracy. Pomoże nam to również w odcięciu się od tego, co dzieje się w pozostałej części pokoju, zwłaszcza jeśli przebywają tam inni domownicy. Przy większym metrażu jako podział dwóch funkcji pomieszczenia świetnie sprawdzi się duży regał z otwartymi półkami, np. na książki. Wówczas oddzielimy strefę home office od pozostałej części pokoju w sposób, który wpłynie również na zwiększenie funkcjonalności, oferując więcej miejsca do przechowywania.

home office

Funkcjonalność – główny bohater home office

Czym będzie atrakcyjna wizualnie przestrzeń do pracy, jeśli nie spełni swojego podstawowego zadania – bycia funkcjonalną? Urządzając home office, to właśnie pytanie powinniśmy zadawać sobie najczęściej. Jeśli chcemy, aby nasza praca była efektywna, miejsce, w którym ją wykonujemy, musi być funkcjonalne. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności, upewnij się, że wielkość biurka czy stołu, przy którym pracujesz, jest dla Ciebie odpowiednia. W pracy musisz czuć się swobodnie, a Twoje ruchy nie mogą być ograniczone. Dodatkowo weź pod uwagę możliwość rozmieszczenia światła – to naturalne nie zawsze wystarczy. Jeśli korzystasz z lampy sufitowej, pamiętaj o odpowiednim odcieniu światła. Zbyt ciepły potrafi wprowadzić senny nastrój, natomiast za jaskrawy będzie męczący dla oczu. Dobrze sprawdzi się również lampka stojąca na biurku pozwalająca na dopasowanie strumienia światła do aktualnej potrzeby.

Home office w osobnym gabinecie

Jeśli posiadasz w domu osobne pomieszczenie, które możesz przeznaczyć na własny gabinet, Twoje pole do popisu w kwestii aranżacji jest znacznie większe. Przede wszystkim warto postawić wówczas na pełnowymiarowe biurko, które zapewni odpowiednio dużo miejsca na laptopa czy ekrany komputerowe, dokumenty, artykuły biurowe i lampkę. Dobrze sprawdzi się biurko z wbudowaną szafką, w której możesz przechowywać wszystko, czego potrzebujesz w zasięgu ręki. Jeśli jednak posiadasz wystarczająco dużo przestrzeni w szafach czy regałach, świetną alternatywą dla tradycyjnego biurka będzie to z samym blatem. Wielość designerskich propozycji na rynku daje możliwość zakupu biurka, które samo w sobie będzie również ozdobą biura. Podobnie jak w przypadku home office zaaranżowanego w innych pomieszczeniach, podstawą komfortowej pracy jest dobrej jakości krzesło biurowe. Ogromne znaczenie ma również ustawienie biurka w stosunku do okien. Dokładnie przemyśl to, jak ulokować biurko, by zyskać możliwie jak najwięcej naturalnego światła, eliminując jednocześnie ryzyko padania promieni słonecznych prosto w Twój ekran.

home office

W biurze też może być przytulnie

Jeśli dysponujesz sporym pomieszczeniem, poza biurkiem warto wyposażyć gabinet również w sofę i niewielki stolik kawowy. Chwila wytchnienia od siedzenia przy biurku zawsze jest przecież mile widziana. Kanapa i kilka ozdobnych poduszek wpłyną na efekt przytulności gabinetu. Pomieszczenie ociepli również dywan, który umieścić możesz zarówno przy sofie, jak i w okolicy biurka. Do tego odpowiedniej grubości zasłony, wysoka lampa stojąca, kilka roślin i idealne home office gotowe! W tak urządzonym biurze praca będzie czystą przyjemnością.

home office

Home office z ZAPP Aranżacje

Jeśli planujesz wykończenie mieszkania lub domu i wiesz, że konieczne będzie zaaranżowanie miejsca do pracy, zgłoś się do nas. Niezależnie od tego, czy na swoje home office przeznaczyć możesz cały pokój czy jedynie fragment innego pomieszczenia, opracujemy projekt, który w pełni zaspokoi Twoje potrzeby. Kluczem udanego home office jest funkcjonalność i otoczenie sprzyjające skupieniu. Z ZAPP Aranżacje to możliwe. Skontaktuj się z nami i zapewnij sobie idealną przestrzeń do pracy w domu.